Blog

Karton Nedir?

Günümüzde gıda, kozmetik, kimya, ilaç, taşımacılık, tekstil, matbaa, mobilya ve diğer üretim ürünlerinde kullanılan karton, ambalajlama ve muhafaza amaçlı tercih edilmektedir. Peki, karton nedir?
Karton, endüstriyel yolla hazırla­nan beyazlatılmamış odun hamurundan imal edilen, kalınlığı 4-10 mm arasında değişkenlik gösteren çok katlı ve sert bir kağıt türüdür. Kartonların üretim aşamasındaki bir eklenti ile yani Manila kağıdıyla kaplandığında kartonun katlanabilme özelliği olmaktadır. Ayrıca Manila kağıdıyla kaplanan kartonlar mum veya parafinle işlenerek kağıt tabaklar üretilirken, yağlı kağıtla kaplanarak ise salam, sosis gibi yiyeceklerin muhafazası için ambalaj malzemeleri üretilmektedir. Renkli kağıtlarla kap­lanan kartonlardan da çeşitli şekerleme, çikolata ve kozme­tik kutularının yapımında yararlanılmaktadır.
‘Karton nedir?’ sorusuna yapılacak en iyi açıklama ise kartonlara hammadde olan mukavvaların, yüksek hassasiyet gerektiren makinalarda üretilmesidir. Dakikada 1270 cm ve üzeri hızda üretim yapan tekniklerler birlikte eğrilme ve deformasyon gibi bazı sorunların oluşmaması için çok hassas mekanizmaları içerirler. Karton için kağıtlar yüksek buhar basıncı ile oldukça fazla nemlendirilirler. Böylelikle istenilen özelliklerde dalga hacmi vermek ve tutkallamak için yumuşama yapılabilmektedir. Plakalar tam olarak şekillendirildikten sonra bu nemden arındırılırlar. Yeni formuyla 120-180 derecede kurutma işleminde tutulurlar. Çeşitli kalınlıklarda üretilen kartonlar istenilen boy ve formlarda tasarlanarak genelde ilk önce saman renginde üretilirler. Daha sonra ise kaplama boya ile çeşitli renklerle tasarlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir