Blog

Kağıt nasıl üretilir?

Birçok Farklı Alanda Kullanılan Kağıt Nasıl Üretilir?

Kağıt ve kağıt ürünleri hayatımızın pek çok alanında kullanılmaktadır. Örnek olarak ambalaj, kozmetik, hijyen, sağlık, reklam sektörleri en çok kağıt kullananların başında geliyor. Günümüzde vazgeçemediğimiz kağıdın, imalat serüvenini kısaca anlatalım.

Kağıdın imalat serüvenini anlatmak gerekirse konuyu şöyle aydınlatalım.

Kağıt elde etmek için ağaçlar kesildikten sonra kabuklarından ayrılır yani soyulur.

Bu soyma işleminin ardından parçalara ayrılarak kütük haline getirilen parçalar daha da küçültülür ve hamur haline gelebilmesi için ufak parçaların içine su eklenir. Bu işlemin ardından karıştırıcıya atılan, küçük parçalar su yardımı ile hamur haline getirilir.

Hamurun içine kağıdın oluşumundaki en önemli madde olan selüloz konur. Suda eritilen selüloz, kağıt hamuru haline getirilirken beyazlatılması için mürekkep eklenerek beyaz renk alması sağlanır. Böylece selülozdan kağıt üretimi gerçekleşmiş olur.

Kağıt haline gelebilmesi için hamur kıvamındaki bu ürün kısa bir süre mikserlerde karıştırılır.

Karıştırıcılardan çıkan kağıt hamuru borular aracılığı ile kağıt makinesine işlenmek üzere gönderilir. Daha sonra hamur halindeki bu karışıma basınç ve vakum uygulanır. Kağıt hamurundaki su oranı azaltılır. Sıcak silindirler aracılığı ile ezilerek sudan arındırılmış hamur, artık bu işlemler sonunda kağıt ürünleri olabilmek için uygulanacak yeni işlemlere hazır hale gelmiş olur.

Kağıt Havlu Nasıl Üretilir?

Temizlik, genel bakım ve hijyen amaçlı kullanılan kağıt havlu nasıl üretilir diye merak ediyorsanız  kısaca bir bilgi vermek isteriz. Hem yumuşak hem de emici olan bu kağıt havlular birkaç kağıt katmanından oluşur. Bu katmanlar sayesinde kağıt havlu tuvalet kağıdı  istenen kalınlığa da gelmiş olur. Gevşek katmanları sayesinde yumuşaktırlar.

Makinelerde doku verilerek üretilen kağıt havlu, kağıt mendiller ve tuvalet kağıtları rulo olarak marketlerdeki satış standında yerlerini almış olur ve raflardan evlerimize ulaşır.  Emiciliği yüksek ve aynı zamanda üzerindeki dokusu sayesinde yumuşak olan, yüksek kaliteli bu kağıt havlular, ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere Avansas ile alıcılarına ulaşır.

Kenevirden Kağıt Nasıl Üretilir?

Kağıt üretiminde kenevirin çok büyük bir katkısı vardır. Peki kenevirden kağıt nasıl üretilir? Doğada 4 dönüm ağacın kesilerek elde edileceği kağıt miktarı yerine, kenevir tarlasının 1 dönümünden bu kağıt miktarı elde edilebilir. Bir ağaca göre kenevir, çok daha hızlı yetişir. Kağıt üretimi için bir ağacın gelişmesi ve olgunlaşması 20 yılı gerektirirken  kenevir 4 ay içinde toplanabilir.

Ağaçta yaklaşık % 60 – 70 oranında selüloz bulunurken kenevir sapında bu oran % 80 – 85 seviyesindedir. Bu da kağıdın kalitesini büyük oranda etkilemektedir. Kenevirden elde edilen selüloz kağıdın kalitesinin artmasını sağlamaktadır. Süreç döngüsündeki bu kısa zaman aralığı kenevirin daha çok tercih edilme sebebidir.

Kenevirdeki selülozdan yapılan kağıt üretimi, ağaçların ve dolayısıyla da ormanların yok olmasını önler. Çok daha verimli olan kenevir selülozu, kağıt yapımındaki üretim maliyetlerini en aza indirir. Kenevirden elde edilen selüloz sayesinde yarı yarıya düşen bu maliyetler kağıt üreticileri arasındaki rekabeti avantaja dönüştürülür.

Kağıt ihtiyacı olan kullanıcılar, maliyetlerin azalması sayesinde kaliteli ve daha ucuz kağıt satın almış olur. Siz de Avansas ile tasarruflu kağıt çeşitlerine göz atabilir ve ihtiyaçlarınızı ekonomik yollardan karşılayabilirsiniz.

Kraft Kağıt Nasıl Üretilir?

Okurlar tarafından en çok merak edilen üretim süreci kraft kağıtlar içindir. Peki kraft kağıt nasıl üretilir? Bu kağıdın üretim süreci ilk olarak odunun kesilmesiyle başlar. Kesilen odunun kabuğu çıkarılır ve özel makinelerde özel talaşlarla öğütülür. Hidroksit ve sodyum sülfat içeren sıcak sulu bir çözelti dökülür ve içine  selüloz konur. Uzun lifli ağaç yongaları bir kazana yüklenir ve ardından ısı verilir.

Pişirme işleminin sonucunda, oluşan bu sıvı hamur yıkanır. Daha sonra birkaç işlemden daha geçerek, kağıt veya karton olarak kullanıcılara ulaşır. Kraft kağıt tüm kullanıcılar tarafından özel bir ilgi görmektedir. Kraft kağıt organik ve doğal yapısı, fiziksel olarak farklı görünümü ile ilgi odağıdır.

Doğal yapısından dolayı eskiden daha çok ambalaj sektöründe paket kağıdı olarak kullanılıyordu. Ancak son zamanlarda matbaa ve tanıtım sektöründe, kartvizit, diplomat zarf, torba zarf ve diğer kağıt ürünleri kullanımıyla karşımıza çıkıyor. Kraft kağıdın kullanım alanlarındaki pozitif etkisi bizim onu çok sevmemize sebep oluyor.

Avansas olarak bizler de kraft kağıda dayalı tüm ürünlerimizi sitemiz üzerinden yayınlayarak sizlere ulaştırıyoruz. Hepimizde yarattığı doğal doku algısı sayesinde; sade, şık, zarif ve asaletli bir görünüme sahip olan kraft kağıt, aklımıza gelebilecek diğer kağıt ihtiyaçlarımızda da artık tercih sebebimiz.

Sevdiklerimize vereceğimiz değerli hediyeleri paketlerken, asil görünümü sayesinde hediyeye sade bir duruş katıyor. Sahip olduğu bu özellikleri, kraft kağıdın tercih edilme sebeplerinin başında geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir